null

„Running for Clean Air”. Nowy projekt związany z jakością powietrza właśnie wystartował!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
urządzenie do pomiaru jakości powietrza
urządzenie do pomiaru jakości powietrza | Autor: m.st. Warszawa

8 maja 2024 r. na warszawskim Polu Mokotowskim nastąpiła inauguracja projektu „Running for Clean Air”, którego celem jest poruszanie tematyki jakości powietrza w miastach poprzez sport. Projekt ten realizowany jest przez World Athletics, we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą, Maratonem Warszawskim oraz Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki.

„Running for Clean Air” to inicjatywa łącząca wiele społeczności, a w szczególności środowiska biegaczy oraz organizacje na co dzień zajmujące się problematyką jakości powietrza. Pilotażowo, na miejsce jej wdrożenia, wyznaczona została Warszawa oraz Lagos. W obu tych miastach projekt będzie realizowany przez około 6 miesięcy.

Głównymi zadaniami „Running for Clean Air” jest prowadzenie monitoringu jakości powietrza w okolicy miejsc, w których mieszkańcy chętnie uprawiają sport oraz zwiększanie świadomości wpływu stanu powietrza na zdrowie ludzi. W związku z tym, w okresie od kwietnia do września w Mieście Stołecznym Warszawa, planowana jest realizacja szeregu aktywności, w tym między innymi:

  • prowadzenie stałych pomiarów jakości powietrza przez okres 5 miesięcy w „Urban Clean Air Training Area”
  • organizowanie sesji treningowych w „Urban Clean Air Training Area”
  • prowadzenie kampanii oraz działań marketingowych mających na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa w kontekście wpływu jakości powietrza na zdrowie ludzi.

Punktem kulminacyjnym, a jednocześnie zwieńczeniem całego projektu, będzie przeprowadzenie dynamicznych pomiarów jakości powietrza na całej trasie Maratonu Warszawskiego, który odbędzie się 29 września.

„Urban Clean Air Training Area” na Polu Mokotowskim

Jednym z elementów projektu jest wyznaczenie „Urban Clean Air Training Area”, czyli obszaru, charakteryzującego się lepszą jakością powietrza, przyjaznego do uprawiania sportu. Obszar taki wyznaczono w obrębie Pola Mokotowskiego, czyli jednego z największych parków znajdujących się w stolicy. Z jednej strony, jest to miejsce sąsiadujące z centrum miasta, charakteryzujące się bardzo dobrymi połączeniami komunikacyjnym, a z drugiej, duży obszar zieleni, pozwalający odetchnąć od miejskiego zgiełku. Pole Mokotowskie od dawna wybierane jest przez mieszkańców Warszawy nie tylko jako miejsce spacerów czy odpoczynku, ale także jako doskonały obszar do uprawiania sportu.

Teraz każdy mieszkaniec może w dowolnym momencie zweryfikować jakość powietrza w obrębie „Urban Clean Air Training Area” na Polu Mokotowskim na stronie organizatora. Dzięki temu, czas aktywności na dworze możemy w prosty sposób dostosować do panującej na zewnątrz jakości powietrza. Dbajmy wspólnie o nasze zdrowie!

Sesje treningowe na Polu Mokotowskim

Już teraz zapraszamy na sesje treningowe organizowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Maraton Warszawski. Na zajęcia może przyjść każdy, niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania. Udział jest bezpłatny.

Sesje treningowe odbywać się będą w śródmiejskiej części parku, niedaleko siłowni plenerowej (współrzędne geograficzne: 52°12'52.8"N 21°00'38.3"E).

Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu.

Sprawdź lokalizację na mapie