null

Dla potrzebujących, nie na zmarnowanie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warzywa i owoce zebrane w kartonach
Autor: Bank Żywności SOS

W 2021 r. dzięki współpracy trzech targowisk Bank Żywności SOS w Warszawie uratował prawie 3 tony warzyw i owoców. Udany projekt w tym roku potrwa dłużej, a dołączyły do niego kolejne trzy targowiska.

Projekt pilotażowy został zrealizowany w sierpniu i we wrześniu 2021 r. Cel był prosty – uchronić dobre warzywa i owoce na targowiskach przed wyrzuceniem.

Kupcy otwarci na współpracę 

Zbiórki odbyły się dzięki zaangażowaniu warszawskich kupców i zarządców targowisk, którzy chętnie włączyli się do projektu. 

Akcja trwała 19 dni (głównie w soboty), udział wzięło w niej 60 kupców i 27 wolontariuszy. Na targowisku Wolumen wolontariusze zebrali prawie dwie tony warzyw i owoców, w Halach Mirowskich około 500 kilogramów, a na bemowskim targowisku 240 kilogramów, ale tam zbiórka trwała jedynie dwa dni. 

Pobierz e-book o oszczędzaniu jedzenia 

W ramach projektu wolontariusze prowadzili również działania edukacyjne. Bank Żywności SOS w Warszawie przygotował poradnik, który pomoże nam w domu ratować jedzenie przed zmarnowaniem – zwłaszcza owoce i warzywa. E-book (format PDF) jest do pobrania dla każdego chętnego.  

Ze względu na duże zainteresowanie kupców i efekty prowadzonych zbiórek, ogłosiliśmy kolejny konkurs na 2022 r.

Informacje o otwartym konkursie na realizację w roku 2022 zadania publicznego w zakresie działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych oraz promocji i organizacji wolontariatu.

Zadanie w 2022 roku realizuje Bank Żywności SOS w Warszawie.

Tym razem zbiórki prowadzimy na co najmniej sześciu warszawskich targowiskach, a termin realizacji jest zdecydowanie dłuższy. Towarzyszą im akcje edukacyjne i promocja dobrych praktyk, które stosują sprzedawcy.  

Wsparcie dla osób w kryzysie

Zadanie polega na zebraniu produktów, które nie zostały sprzedane i miały trafić do kosza, ale nadal nadają się do spożycia. Bank Żywności SOS w Warszawie przekazuje odzyskane jedzenie do warszawskich organizacji, które wspierają osoby w kryzysie bezdomności i potrzebujących.

Pierwsze zbiórki od kwietnia

22 i 23 kwietnia 2022 r. odbyły się pierwsze zbiórki warzyw i owoców na warszawskich targowiskach. Do akcji w pierwszej kolejności dołączyły targowiska: Wolumen, Hale Mirowskie oraz bazar przy skrzyżowaniu ulic Egipskiej i Afrykańskiej na Saskiej Kępie.

Łącznie sprzedawcy przekazali w ciągu dwóch dni 326 kg warzyw i owoców (na targowisku Hale Mirowskie - 104,80 kg, Wolumen - 120,43 kg, przy ul. Egipskiej - 100,66 kg).

Lokalizacje i harmonogram trwających zbiórek

Na Bemowie targowisko Tarbem przy ul. Powstańców Śląskich róg ul. Wrocławskiej – w soboty

Na Bielanach targowisko Wolumen przy ul. Kasprowicza róg ul. Wolumen – w piątki

W Śródmieściu Hale Mirowskie – w soboty

Na Pradze-Południe bazar przy ul. Egipskiej róg ul. Afrykańskiej – w soboty

Na Pradze-Południe Centrum Handlowe Szembeka przy ul. Zamienieckiej 80 – w soboty

Na Targówku targowisko przy ul. Rembielińskiej 7 – w soboty