null

Elektroniczne znakowanie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Elektroniczne znakowanie (czipowanie) to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierzątumożliwiającaw przypadku zaginięcia zwierzęcia szybkie ustalenie jego właściciela. W latach 2007-2020 elektronicznemu znakowaniu w ramach akcji prowadzonej przez Miasto poddano 104214 psów i kotów.

Elektroniczny czip zzakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu.

Umożliwia to praktycznie natychmiastowe powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga.W czytniki wyposażone są: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, Eko Patrole Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz większość lecznic weterynaryjnych.

Elektroniczne oznakowanie jest niezbędne, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Akcja prowadzona jest przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy do 30 listopada 2021 r. lub do wyczerpania środków finansowych, w ramach realizacji Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy.

Właściciele psów i kotów zamieszkujący na tereniem.st.Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego zaczipowania zwierzęcia, w jednym z wybranych zakładów leczniczych (bez względu na dzielnicę zamieszkania).

Warunkiem skorzystania zbezpłatnego oznakowania psa/kota jest:
  • wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez właściciela/organizację pozarządową/inny podmiotwniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa/kota. Formularze są dostępne w zakładach leczniczych,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawodo zwierzęcia(np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • ukończenie przez zwierzę 12 tygodniażycia,
  • ponadto, w przypadku psów wymagane jest, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisanyprzez lekarzaegzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL w terminie do 5 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.