null

Inżynierowie Nowej Generacji rekomendują energooszczędne budownictwo

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spotkanie w ramach projektu Inżynierowie Nowej Generacji

Jak zmieniać miejskie budownictwo na bardziej energooszczędne i niskoemisyjne? Propozycje modernizacji wybranych budynków z trzech warszawskich dzielnic przedstawili studenci Politechniki Warszawskiej zaangażowani w projekt Inżynierowie Nowej Generacji.

Zielony projekt jest realizowany przez Politechnikę Warszawską, Ambasadę Królestwa Danii w Polsce, Miasto Stołeczne Warszawa i Danfoss Polska.

Studenci obliczyli zużycie energii w budynkach i omówili możliwe rozwiązania w zakresie modernizacji. Działania badawcze prowadzili z wsparciem ekspertów ze swojej uczelni, a także z University of Southern Denmark i firmy Danfoss. Skorzystali także z danych udostępnionych przez miasto i spółkę Skanska.

Na podstawie uzyskanych informacji wypracowano rekomendacje dotyczące nie tylko zmniejszenia zużycia energii ale również w kwestii adaptacji do zmiany klimatu, poprawienia dostępności czy integracji sąsiedzkiej, które można będzie zastosować w całym mieście dla budynków o podobnej charakterystyce.

Co robi miasto w sprawie zmiany klimatu

Samorządy podejmują coraz bardziej zaawansowane działania na rzecz mitygacji zmiany klimatu i adaptacji do jej skutków.

20 kwietnia 2023 roku Rada Miasta przyjęła Zieloną Wizję Warszawy, dokument wskazujący drogę do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Wśród niezbędnych do podjęcia działań znajdują się również inwestycje związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej budynków. Jest też opracowywany Warszawski Standard Zielonego Budynku. Rozwiązania zawarte w tych dokumentach będą miały realny wpływ na życie mieszkańców stolicy. Wdrożenie ich może zmniejszyć obciążenia wynikające z ogrzewania budynków i poprawić komfort życia.

Spotkanie w ramach projektu Inżynierowie Nowej Generacji
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Spotkanie w ramach projektu Inżynierowie Nowej Generacji
Spotkanie w ramach projektu Inżynierowie Nowej Generacji