null

Ogród Krasińskich

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Park o charakterze miejskim. Założony w 1676 r. w stylu barokowym, na powierzchni 3,4 hektarów jako cześć założenia pałacowo-ogrodowego. Nazwa ogrodu związana jest z istniejącym pałacem, którego pierwszym właścicielem był referendarz koronny i wojewoda płocki Jan Dobrogost Krasiński herbu Korwin. Do czasu założenia Ogrodu Saskiego był to największy ogród w Warszawie. W 1766 roku został udostępniony publiczności i szybko stał się ulubionym miejscem spacerowym warszawiaków. Był wielokrotnie przebudowywany i aranżowany. W latach 1891 – 1895 został przeprojektowany przez Głównego Ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora i do dnia dzisiejszego zachowuje styl krajobrazowy. Po II wojnie światowej został poszerzony i obecnie zajmuje powierzchnię 11,8 hektarów. Najstarsze gatunki drzew znajdujące się w parku, a pochodzące z końca XIX – wieku to: miłorząb dwuklapowy, orzech czarny, leszczyna turecka i skrzydłorzech kaukaski. Ogród Krasińskich przeszedł gruntowną rewaloryzację w latach 2012-2014. Ponowne otwarcie parku nastąpiło w maju 2014 r. Prace rewaloryzacyjne poprzedzone były konkursem architektonicznym, w wyniku którego wybrano koncepcję najlepiej odpowiadająca zaleceniom konserwatorskim. W ramach rewaloryzacji zieleni przeprowadzono m.in.: modernizację stawu, strumienia i kaskady, gospodarkę istniejącą zielenią (posadzono 97 sztuk drzew i ponad 10,5 tysiąca krzewów liściastych i iglastych, rośliny wodne i cebulowe), zastosowano nowe nawierzchnie. Na osi głównej zrekonstruowany został kwietnik dywanowy oraz arabeska, zaprojektowane i wykonane na podstawie materiałów archiwalnych. Powróciły historyczne ławki, stylizowane kosze na śmieci, wygrodzenia parterów kwiatowych. W częściach parku dołączonych w okresie powojennym zamontowano nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, a także tory do gry w boule, urządzenia fitness, stoliki do gier planszowych. Wybudowany został również nowy plac zabaw dla dzieci o pow. 2,2 tys. m2. Teren parku został ogrodzony. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

Położenie

Dzielnica Śródmieście, w rejonie Placu Krasińskich oraz ulicy Świętojerskiej, Andersa i Długiej

Powierzchnia

9,20 ha

Atrakcje

Pałac Krasińskich (znany także jako Pałac Rzeczypospolitej)- Pałac Barokowy – położony od strony wschodniej parku (obecnie własność Biblioteki Narodowej)

Barokowa brama wejściowa z XVIII wieku - położona od strony ul. Bohaterów Getta (dawniej ul. Nalewki)

Wzniesienie z kaskadą, będące zapewne pozostałością Wałów Zygmuntowskich (w rejonie ul. Bohaterów Getta)

Pomnik granic getta (w rejonie ul. Świętojerskiej)

Pomnik Bohaterów Monte Cassino (w rejonie ul. Andersa)

Budynek Arsenału Królewskiego z Państwowym Muzeum Archeologicznym – położony od strony zachodniej parku

Kamień upamiętniający jedną z pierwszych potyczek podczas powstania listopadowego (w rejonie ul. Andersa)

Pozostałości fundamentów Pasażu Simonsa z kamieniem upamiętniającym walczący w ruinach tego budynku batalion "Chrobry I" (w rejonie ul. Bohaterów Getta)

Okazały klomb na osi pałacu

Nowoczesny plac zabaw

Zobacz galerię (17 zdjęć)