null

Osiedle Białołęka Dworska

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ten duży kompleks leśny rozpościera się od ul Wałuszewskiej, aż po północną granicę Warszawy, gdzie łączy się z rozległymi Lasami Legionowskimi. W jego skład wchodzą zarówno lasy prywatnej własności, jak i lasy zarządzane przez m. st. Warszawa. Drzewostany tego kompleksu porastają najwyższe naturalne wzniesienie Warszawy, czyli występujące tam śródlądowe wydmy osiągające wysokość ponad 102 m.n.p.m. Lasy Osiedla Białołęka Dworska tworzą głównie drzewostany sosnowe, brzozowo-sosnowe, oraz dębowe, rosnące na siedlisku boru mieszanego świeżego.
Wyjątkowa malowniczość tych lasów związana jest z urozmaiconym ukształtowaniem terenu. Walory widokowe tego kompleksu stanowią zachętę dla wszystkich którym nieobce są długie piesze wędrówki.
W płaskiej, zachodniej części kompleksu (tereny od ul. Ślepej) dominują lite drzewostany sosnowe. W środkowej, zróżnicowanej części zobaczyć możemy drzewostany mieszane, w których oprócz sosny występuje brzoza i dąb. Natomiast zachodnią część tworzą drzewostany dębowe z domieszką grochodrzewu i lipy, porastające wierzchołki i strome brzegi wydm. Bardzo ciekawa przyrodniczo jest północna granica obszaru, gdzie najwyższe fragmenty wydmy porośnięte są niewysokimi sosnami, pomiędzy którymi występują fragmenty ciepłolubnych muraw napiaskowych z macierzanką piaskową. W miejscach dobrze  nasłonecznionych spotyka się jaszczurki zwinki.
Z racji na bliskość rozległych lasów Legionowskich w kompleksie tym nietrudno napotkać dziki, sarny, lisy i borsuki.
Lasy Osiedla Białołęka Dworska w okresie II Wojny Światowej był miejscem zaciętych walk, których zachowanymi śladami są pozostałości dawnych okopów i stanowisk artylerii.

Położenie

Dzielnica Białołęka

Powierzchnia

ok. 230 ha

Atrakcje

zalesione najwyższe wydmy śródlądowe w Warszawie, murawy napiaskowe, mozaika krajobrazów leśnych

fot. archiwum BOŚ
Zobacz galerię (10 zdjęć)
fot. archiwum BOŚ
fot. archiwum BOŚ
fot. archiwum BOŚ
fot. archiwum BOŚ
fot. archiwum BOŚ
fot. archiwum BOŚ
fot. archiwum BOŚ
fot. archiwum BOŚ
fot. archiwum BOŚ