null

Pole Mokotowskie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Pierwotnie był obszarem 200 hektarowym i od 1818 roku pełnił rolę Mokotowskiego Pola Wojennego. Utworzono tu poligon wojskowy. W 1884 r. na terenie Pola Mokotowskiego wybudowano tor Towarzystwa Wyścigów Konnych.
W 1910 roku powstały na terenie Pola Mokotowskiego warsztaty lotnicze Warszawskiego Towarzystwa Lotniczego Aviata i szkoła pilotów. Latem 1915 roku, po opuszczeniu Warszawy przez Rosjan, ich miejsce zajęli Niemcy i przystąpili do odbudowy lotniska. Pośrodku pola umieścili hangar dla zeppelinów. Z lotniska startowały samoloty odbywające loty pokazowe i sportowe. Cumowały tu ogromne sterowce. W 1918 roku, po wyzwoleniu, Lotnisko przejęły władze polskie. W 1921 roku powołano w Warszawie pierwszy pułk lotniczy, który mieścił się na Lotnisku Mokotowskim. W tym samym roku, w pobliżu skrzyżowania ul. Topolowej z ul. Wawelską, rozpoczęła działalność pierwsza w Warszawie lotnicza stacja pasażerska.
W latach 30. ubiegłego stulecia Lotnisko Mokotowskie zlikwidowano przenosząc je na Okęcie. Przedłużono ul. Topolową i wytyczono Al. Niepodległości. W dniu 17 maja 1935 roku odbyły się na Polu Mokotowskim uroczystości pogrzebowe Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obecny park zaprojektowany przez Stanisława Bolka, urządzany był w latach 70. i 80. XX wieku.
Park rozdzielony został na dwie części: śródmiejską i ochocką, a łączy je kładka nad Al. Niepodległości.

W 2016 r. odbyły się wieloetapowe konsultacje społeczne „Jakie Pole Mokotowskie” dotyczące zagospodarowania parku z uwzględnieniem różnorodnej aktywności użytkowników. Opracowane wyniki konsultacji społecznych opublikowano w formie obszernego raportu "Master Plan Pole Mokotowskie – Koncepcja Rozwoju".

Położenie

Park znajduje się na terenie trzech dzielnic: Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia, w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Rostafińskich, Rokitnickiej, Batorego oraz Al. Niepodległości

Powierzchnia

73 ha

Atrakcje

- Biblioteka Narodowa
- główne archiwum piśmiennictwa polskiego
- alejki spacerowe
- ścieżka im. Ryszarda Kapuścińskiego
- ścieżki rowerowe
- ścieżki do jazdy na rolkach
- głazy narzutowe (Krąg megalityczny)
- jeziorka, fontanny, wysepki dla kaczek
- puby: Bolek i Lolek
- pomnik psa
- rzeźby z piaskowca wykonane w ramach pleneru rzeźbiarskiego przez artystów: Teresę Pastuszko–Kowalską, Antoniego Wysockiego–Jonczaka, Grzegorza Szkopowicza, Majida Jammoula, Jacka Muldnera–Nieckowskiego, Dariusza Kowalskiego, Wiktora Gajdę oraz Sylwestra Ambroziaka

Zobacz galerię (4 zdjęć)