null

Poznajcie sposoby na magazynowanie deszczówki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Budynek z zamontowanym zbiornikiem na deszczówkę.

Czy wiecie, dlaczego warto magazynować deszczówkę? Wyjaśniamy to w "Warszawskim poradniku adaptacji do zmiany klimatu".

Magazynowanie i wykorzystanie deszczówki ze zbiornika zamiast używania wody pochodzącej z miejskiego wodociągu to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Sprawdza się w okresie suszy, kiedy zasoby wody są szczególnie cenne.

Najprostszym sposobem zamontowania zbiornika jest podłączenie go do spustu odprowdzającego wodę z dachów i rynien naszych domów, bloków lub kamienic. W przypadku potrzeby gromadzenia większej ilości wody, możemy zaplanować podziemny zbiornik retencyjny.

Aby gromadzić wodę oraz mieć możliwość wykorzystania jej nadmiaru, możemy połączyć budowę zbiornika do magazynowania wody opadowej z budową ogrodu deszczowego. 

Miejskie dotacje

Co robimy jako miasto, aby wpierać tego typu rozwiązania? Miasto udziela dotacji do wysokości 80% rzeczywistych kosztów inwestycji na instalacje do zatrzymywania i wykorzystania wód opadowych w miejscu ich powstania.

Szczegóły dotyczące udzielania dotacji https://eko.um.warszawa.pl/-/mala-retencja.

Informacje dotyczące magazynowania wody w zbiornikach znajdziecie w "Warszawskim poradniku adaptacji do zmiany klimatu": https://eko.um.warszawa.pl/.../warszawski-poradnik....