Punkt Zwrotny – miejsce, w którym zaczyna się zmiana

Młodzi ludzie w pomieszczeniu, w którym są instalacje edukacyjne.

Powstało nowe miejsce na zielonej mapie Warszawy. Jest nim Punkt Zwrotny – nowoczesne centrum edukacji ekologicznej, w którym można odkryć tajemnice fast fashion, rozwiązując ekozagadki. Zamiast standardowej nauki Punkt Zwrotny proponuje doświadczanie i zdobywanie wiedzy poprzez gry.

To wyjątkowe miejsce alternatywnej edukacji ekologicznej, które powstało na Pradze Północ, jest bezpłatnie dostępne dla młodzieży (i nie tylko).

Tematem przewodnim Punktu Zwrotnego jest branża mody, ponieważ młodzi ludzie budują swoją tożsamość m.in. poprzez stylizacje.

Jak branża mody wpływa na środowisko

Czy jednak zdają sobie sprawę z tego, że rocznie produkujemy aż 62 miliony ton odzieży, a co piąta rzecz nigdy nie trafia do sprzedaży i zostaje odpadem, a zaledwie 1 procent ubrań jest poddawany recyklingowi. Dodatkowo, produkcja ubrań to też zużywane zasobów wody. Na wyprodukowanie tylko jednego t-shirtu potrzeba ponad 8 tysięcy litrów wody – prawie dwa razy tyle, ile mieści się w standardowym basenie ogrodowym.

Raporty alarmują, że młodzież słyszała o zmianach klimatu, ale nie ma dostatecznej wiedzy i narzędzi żeby zrozumieć ich konsekwencje, dlatego często przyjmują bierną postawę wobec tego zjawiska. “Jeśli i tak mam umrzeć to niech to będzie w modnych butach” powiedział nam podczas wywiadów pewien nastolatek. To był impuls do stworzenia alternatywnej formy edukacji ekologicznej. Gra, współpraca, dobra grafika, multimedia i ekspercka wiedza przekazana w interaktywnej formie to składowe przepisu na Punkt Zwrotny. Od 10 lat projektujemy innowacyjne narzędzia do edukacji ekologicznej, a stworzenie interaktywnego EkoCentrum było największym marzeniem Mamy Projekt. Wpadnijcie i przekonajcie się sami jak wyszło – zaprasza Małgosia Żmijska z fundacji Mamy Projekt.

Alternatywna edukacja ekologiczna

Edukacja w zakresie cyrkularności i zrównoważonej mody będzie polegać na wspólnej zabawie w czterech pokojach tematycznych. Uczestnicy gier będą wyłapywać manipulacje w reklamach i mediach społecznościowych, przekonać się, na czym polega cyrkularność w praktyce, sprawdzić, jak czytać metki. Będą także ratować las ścięty pod produkcję wiskozy i liczyć, ile litrów wody potrzeba do produkcji bawełny. Na koniec spotkają się w okrągłym forum, gdzie razem z edukatorem utrwalą wiedzę zdobytą w Punkcie Zwrotnym.

Zapraszamy grupy młodzieży szkolnej do wspólnej zabawy w czterech pokojach tematycznych. W każdym z nich, poprzez zagadki i gry można odkrywać kolejne tajemnice fast fashion. Gracze będą wyłapywali manipulacje w reklamach i Social Mediach, zobaczą cyrkularność w praktyce, gdy posegregują odpady sprawdzą jak czytać metki. Będą ratować las ścięty pod produkcję wiskozy i liczyć ile wody potrzeba do produkcji bawełny. Na koniec wszyscy spotkamy się w okrągłym forum, gdzie razem z edukatorem utrwalimy wiedzę zdobytą w Punkcie Zwrotnym. Sukces tego miejsca to angażująca edukacja, ale też dynamiczne ilustracje autorstwa Kingi Offert tłumaczy – Joanna Studzińska z fundacji Mamy Projekt.

Zachęcamy - szczególnie nauczycieli - do zapoznania się z potencjałem edukacyjnym Punktu Zwrotnego. Aby wziąć udział w bezpłatnym oprowadzaniu klasy, wystarczy się zapisać: https://punktzwrotny.com/z-klasa/

W weekendy w Punkcie Zwrotnym będą odbywać się warsztaty less waste, spotkania, wymiany ubrań.

Zobacz galerię (5 zdjęć)