Stowarzyszenie Eurocities o Warszawskim Panelu Klimatycznym

Dwóch mężczyzn pozuje do zdjęcia na tle plakatu promującego Warszawski Panel Klimatyczny
Jacek Kisiel i Jarosław Holwek z Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy

W Warszawie ponad dwa lata temu zakończył się pierwszy zorganizowany w stolicy panel obywatelski – Warszawski Panel Klimatyczny. O tej wyjątkowej inicjatywie miasta informuje w swoich mediach międzynarodowa organizacja Eurocities.

Czym jest Warszawski Panel Klimatyczny

Podczas spotkań 90 wybranych losowo panelistek i panelistów zastanawiało się, wspólnie z ekspertami, jak zwiększyć efektywność energetyczną Warszawy i udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym miasta.

Panel jest demokratyczną formą włączania obywateli w proces kształtowania polityki – powiedział Jacek Kisiel, Zastępca Dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy, który był odpowiedzialny za organizację panelu ze strony Miasta.

Efektem panelu było wypracowanie 49 rekomendacji dla miasta, które są sukcesywnie wdrażane. Do tej pory zrealizowano 17 rekomendacji, czyli ponad jedną trzecią, a w zaawansowanej fazie realizacji znajduje się teraz 11 kolejnych rekomendacji. Stan realizacji rekomendacji jest udostępniany w raportach zamieszczanych na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Na stronie organizacji Eurocities został opublikowany artykuł, w którym wybrane działania związane z Warszawskim Panelem Klimatycznym zostały opisane z perspektywy osób zaangażowanych w projekt.

Czym zajmuje się organizacja Eurocities

Sieć miast Eurocities łączy działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, w tym na rzecz klimatu, ponad 200 miast w 38 krajach. Stowarzyszenie zostało utworzone w 1986 roku przez burmistrzów sześciu dużych europejskich miast: Barcelony, Birmingham, Frankfurtu, Lyonu, Mediolanu i Rotterdamu. Warszawa jest członkiem Eurocities.