null

Międzynarodowe rozmowy o ubóstwie energetycznym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warsztaty dla przedstawicieli organizacji C40

Zakończyły się warsztaty dla przedstawicieli organizacji C40 organizowane w Warszawie. Reprezentanci sześciu europejskich miast mieli okazję wymienić się swoimi doświadczeniami w kwestii zwalczania ubóstwa energetycznego. W ramach wydarzenia prezydent Rafał Trzaskowski spotkał się również z Júlią López Venturą, dyrektorką regionalną C40 w Europie.

Przez ostatnie trzy dni polska stolica była miejscem warsztatów dla przedstawicieli C40 Cities Climate Leadership Group, które zrzesza miasta z całego świata, chcące wspólnie stawić czoła kryzysowi klimatycznemu. Spotkania w Warszawie były okazją do tego, by miasto mogło wymienić się swoimi doświadczeniami z reprezentantami innych europejskich metropolii w takich kwestiach, jak kryzys klimatyczny i energetyczny.

Zwalczanie ubóstwa energetycznego

Nie bez powodu jako miejsce warsztatów wybrano właśnie polską stolicę. Warszawa jest jednym z miast biorących udział w pilotażowym programie C40 dotyczącym zwalczania ubóstwa energetycznego. A to właśnie tej tematyce poświęcone były warsztaty w stolicy. Warszawa dzieliła się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Miasto może pochwalić się m.in. programem likwidacji nieefektywnych źródeł ogrzewania. W ciągu ostatnich lat liczba kopciuchów w miejskich lokalach komunalnych spadła z około 2 tysięcy do około 300. Jednocześnie stolica sukcesywnie modernizuje i podłącza mieszkania komunalne do sieci ciepłowniczej.

Podczas wizyty w polskiej stolicy zagraniczni przedstawiciele C40 mieli też okazję zobaczyć efekty niektórych miejskich działań w praktyce – odwiedzili poddane termomodernizacji budynki komunalne w dzielnicach: Praga-Południe, Praga-Północ i Włochy. A dzięki udziałowi Warszawy w programie Stop Smog w najbliższych latach możliwa będzie również termomodernizacja 200 domów jednorodzinnych należących do warszawiaków o niższych dochodach.

Warsztaty C40 były też okazją do tego, by poznać doświadczenia innych miast w zakresie zwalczania ubóstwa energetycznego. Przedstawiciele z Barcelony chwalili się projektem zwiększania komfortu cieplnego w domach opieki społecznej, a reprezentanci z Paryża informowali o tworzonej jednostce, która ma zbierać i przekazywać władzom dane o skali ubóstwa energetycznego w mieście. Swoje pomysły omawiali również przedstawiciele pozostałych miast członkowskich, biorący udział w warsztatach – z Lizbony, Mediolanu i Rotterdamu.

Czym zajmuje się organizacja C40?

C40 Cities Climate Leadership Group zrzesza niemal 100 miast z całego świata, w tym Warszawę. Jest aktywne m.in. na polu sprawiedliwej transformacji, przeciwdziałania kryzysowi energetycznemu czy działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Uczestnictwo w organizacji pomaga Warszawie realizować miejską politykę klimatyczną – celem stolicy jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r.

Prezydent Rafał Trzaskowski podczas panelu dyskusyjnego w ramach warsztatów dla przedstawicieli organizacji C40
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Warsztaty dla przedstawicieli organizacji C40
Warsztaty dla przedstawicieli organizacji C40
Warsztaty dla przedstawicieli organizacji C40