null

Uroczysko Lasek na Kole

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ten nieduży kompleks leśny, powstał w ramach zalesień gruntów komunalnych w okresie międzywojennym. Obszar lasu rozgranicza przebiegająca przez las linia kolejowa, dodatkowo od strony wschodniej kompleks ten przylega do dużej arterii komunikacyjnej jaką jest „Trasą Armii Krajowej”.
Dominują w nim siedliska borowe, na których rosną drzewostany z udziałem grochodrzewu, sosny pospolitej, dębu czerwonego, posiadające silnie rozbudowane warstwy podszytu i runa leśnego, z dominującą czeremchą. Na uwagę zasługuje występująca tutaj licznie, pochodząca z Ameryki Północnej sosna banksa, a także objęty ochroną ścisłą bluszcz pospolity.
W południowej części uroczyska znajduje się miejsce upamiętniające istniejący na tym terenie w okresie II Wojny Światowej obóz zagłady.
W dniu dzisiejszym Uroczysko Lasek na Kole jest typowym przykładem lasu miejskiego pełniącego funkcję tzw. „parku leśnego”. Wszyscy chętni do jego odwiedzenia znajdą w nim szereg alejek spacerowych z ławkami i wiatami turystycznymi, leśne place zabaw dla dzieci, oraz ścieżkę zdrowia.

Położenie

Dzielnica Wola

Powierzchnia

48,33 ha

Atrakcje

miejsca przystosowane do rekreacji, ścieżkę zdrowia, sosna banksa

fot. archiwum BOŚ
Zobacz galerię (5 zdjęć)
fot. archiwum BOŚ
fot. archiwum BOŚ
fot. archiwum BOŚ