Warszawa ma wsparcie z walce z ubóstwem energetycznym

Panorama Warszawy - z widok na bloki mieszkalne, wieżowce biurowe oraz Pałac Kultury i Nauki

Stolica została wyróżniona na arenie międzynarodowej za działania na rzecz zaspokojenia potrzeb mieszkańców w trudnej sytuacji. W rezultacie może zaangażować się jeszcze bardziej w poprawę komfortu życia w mieście oraz jakości powietrza.

Warszawa jako jedno z niewielu miast na świecie otrzymała wsparcie finansowe z nowego funduszu miast na rzecz inkluzywnych (dostępnych dla każdego) działań klimatycznych. Fundusz ICA (z ang. Inclusive Climate Action Cities Fund) jest zarządzany przez C40 Cities – globalną sieć miast, które współpracują, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu. Stolica jest członkiem C40.

Warszawa (wraz z Bogotą, Dar es Salaam, Los Angeles, Quezon City i Vancouver) została wybrana do udziału w projekcie w toku rygorystycznego postępowania, w którym wzięło udział ponad 30 miast z całego świata. Skorzysta z pierwszej rundy wypłat z funduszu ICA.

Finansowe wsparcie dla Warszawy

Wsparcie przyznane przez Fundusz ICA jest przeznaczone na walkę z ubóstwem energetycznym. Działania zostaną podjęte w ramach programu termomodernizacji, które są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, przystępne cenowo i przeznaczone dla wszystkich w potrzebie (ang. Carbon-neutral and Affordable Retrofits for Everyone in Need – CARE).

W ciągu najbliższych 12 miesięcy prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski dołączy do liderów pozostałych miast, realizujących projekt.

–  Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym dla bezpieczeństwa i dobrostanu mieszkańców jest dla Warszawy priorytetem.Jednym z wyzwań klimatycznych, przed którymi stoimy jako miasto, jest wysoka emisja dwutlenku węgla z komunalnych budynków mieszkalnych. Ponad 77% z nich wymaga natychmiastowej termomodernizacji. Chcemy, aby transformacja energetyczna była sprawiedliwa. Naszym celem jest w szczególności zadbać o mieszkańców dotkniętych ubóstwem energetycznym. Dokładamy wszelkich starań, aby zwiększyć efektywność energetyczną zwłaszcza komunalnych budynków mieszkalnych. Dlatego są nam potrzebne inicjatywy takie jak międzynarodowy projekt Carbon-neutral and Affordable Retrofits for Everyone in Need, do którego przystąpiliśmy. Projekt pomoże miastu ustalić zasady wyboru budynków komunalnych, w których należy przeprowadzić termomodernizację – powiedział Rafał Trzaskowski.

Czyniąc z dostępności i równości pierwszoplanowe działania na rzecz klimatu, Warszawa będzie pracować nad zniwelowaniem nierówności społecznych, a także włączeniem ogółu społeczności w proces dążenia do zrównoważonego miasta. Działania te przyniosą korzyści wszystkim mieszkańcom, w szczególności najbardziej narażonym na odczuwanie skutków zmiany klimatu.

Jak działa Fundusz ICA

Fundusz ICA ma wsparcie Open Society Foundations. Finansuje działania klimatyczne podejmowane na podstawie badań i opracowań naukowych. Został zbudowany bezpośrednio na sukcesie pilotażowego programu C40 Global Green New Deal. Jest pierwszym w historii C40 funduszem dla miast, który koncentruje się na ułatwianiu powszechnie dostępnych działań na rzecz klimatu i sprawiedliwego przejścia na zieloną gospodarkę. Ma na celu wspieranie miast na całym świecie w realizacji projektów transformacji przynoszących korzyści mieszkańcom – zwłaszcza najbardziej potrzebującym grupom społecznym.

– Liderzy miast C40 uznają, że nie może być sprawiedliwości klimatycznej bez sprawiedliwości społecznej i już teraz podejmują działania, aby osiągnąć oba te cele. Miastom potrzebne jest jednak większe wsparcie. Fundusz Inclusive Climate Action Cities Fund zapewnia C40 możliwość wspierania większej liczby miast w realizacji konkretnych projektów, które dotyczą sprawiedliwości społecznej i kryzysu klimatycznego. Sześć miast, które otrzymają pierwszą rundę finansowania, odzwierciedlają moje zaangażowanie w rozszerzenie programu Global Green New Deal i zwiększenie wsparcia dla miast Globalnego Południa postęp – powiedział Sadiq Khan, burmistrz Londynu i przewodniczący C40.

– Wraz z rosnącymi wszędzie kosztami życia i wzrastającą niesprawiedliwością spowodowaną przez zmianę klimatu mieszkańcy na całym świecie coraz bardziej potrzebują zdrowszych, sprawiedliwszych, bardziej zrównoważonych społeczeństw i miast. Według czasopisma naukowego “Nature” sprawiedliwość jest głównym motorem akceptacji społecznej i publicznego poparcia dla działań na rzecz klimatu. Integracyjne i sprawiedliwe działania na rzecz klimatu nigdy nie były tak pilne. Przewodniczący miast odgrywają wiodącą rolę w pokazywaniu, jak wygląda sprawiedliwa ekologiczna transformacja w praktyce. Fundusz ICA jest dla nich konkretnym mechanizmem dalszego zwiększania i przyspieszania realizacji działań na rzecz klimatu, które sprzyjają włączeniu społecznemu – powiedziała Caterina Sarfatti, dyrektorka zarządzająca ds. inkluzywności i globalnego przywództwa.