null

Warszawa w Misji Miast

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok na Warszawę z góry - zdjęcie z drona

Warszawa podjęła wyzwanie wcześniejszego osiągnięcia neutralności klimatycznej w ramach Misji „100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 r.”.

Nowa idea współpracy między miastami

Misja Miast (#MissionCities) to inicjatywa Komisji Europejskiej – nowa idea współpracy między miastami w Unii Europejskiej (i nie tylko). Powstała po to, by dzielić się wiedzą, doświadczeniami i wspierać wzajemnie w dążeniu do neutralności klimatycznej.

W ramach inicjatywy stolica mogła wziąć udział w programie Miast Pilotów, czyli takich, które pierwsze zrealizują projekty wspierające zmniejszanie emisji i zużycie energii w miastach misyjnych. Zgłoszony przez 5 polskich miast (Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawę i Wrocław) wspólny projekt NEEST otrzymał 1,5 mln euro dofinansowania na przygotowanie wzorcowych modernizacji budynków i planów regeneracji ich otoczenia. Dzięki temu będą projektowane zarówno działania wspierające adaptację miasta i mieszkańców do skutków zmiany klimatu, jak i pokazujące najlepsze działania zmniejszające emisje i poprawiające efektywność energetyczną budynków.

Jak uczyć się od Miast Pilotów

#MissionCities wspieranie się w tym procesie to jeden z kluczowych celów. Dlatego powstał program Twinning Cities – skierowany do miast, które nie dostały się do Misji Miast. Chodzi o to, aby mogły uczyć się od Miast Pilotów – swoich tzw. Bliźniaków.

Właśnie rozpoczął się nabór, który potrwa do 30 czerwca.

Link do aplikowaniahttps://netzerocities.eu/twinning-programme/ 

Zdjęcie: Cezary Warś