Od początku października w Warszawie nie wolno palić węglem

Aktor Paweł Deląg udziela wypowiedzi do mikrofonów różnych mediów. Obok niego jest Magdalena Młochowska, Dyrektor Koordynator ds. Zielonej Warszawy. Wywiad jest przeprowadzany na zewnątrz, w centrum Warszawy.
Aktor Paweł Deląg i Magdalena Młochowska, Dyrektor Koordynator ds. Zielonej Warszawy

Od 1 października tego roku w Warszawie obowiązuje zakaz palenia węglem w domach. Miasto wspiera mieszkańców w wymianie źródeł ogrzewania, a Polski Alarm Smogowy prowadzi kampanię społeczną przypominającą o zakazie.

Zakaz wynika z nowelizacji Mazowieckiej Uchwały Antysmogowej. Decyzja o zakazie palenia węglem w Warszawie zapadła 14 maja 2022 roku podczas głosowania nad nowelizacją uchwały.

Miasto i Polski Alarm Smogowy na rzecz poprawy jakości powietrza

Stolica nieustannie eliminuje źródła niskiej emisji. Jednak zarówno Miasto, jak i Polski Alarm Smogowy, dostrzegają potrzebę zwiększenia intensywności działań na rzecz poprawy jakości powietrza w stolicy, o czym była mowa podczas konferencji prasowej.

Polski Alarm Smogowy 2 października rozpoczął kampanię społeczną przypominającą o zakazie palenia węglem. Aktywiści z ruchu antysmogowego uważają, że ten zakaz to dla Warszawy przełomowa decyzja. W kampanię charytatywnie zaangażował się aktor Paweł Deląg. Nagranie z wystąpieniem artysty można oglądać na ekranach w stacji metra Świętokrzyska.

Stolica wspiera mieszkańców

Pięć lat temu liczbę „kopciuchów” w Warszawie szacowano na 15 000. Obecnie w stolicy jest ok. 4 200 kotłów na paliwa stałe.

Konsekwentna polityka w obszarze walki ze smogiem przynosi efekty. Aby wesprzeć mieszkańców w likwidacji starych kotłów, Miasto przyznaje wysokie dotacje na wymianę „kopciuchów”. Stolica zachęca mieszkańców do skorzystania z warszawskiego programu dotacji na modernizację kotłowni oraz z dotacji na odnawialne źródła energii

Mieszkańcy mogą także korzystać z dofinansowań w ramach programów krajowych. Warszawa jest także operatorem ogólnopolskiego Programu Czyste Powietrze. Realizując go, Miasto wspiera mieszkańców w pozyskiwaniu dotacji rządowej, zachęcając ich także do łączenia jej miejską. Dodatkowo Warszawa oferuje mieszkańcom bezpłatne konsultacje u doradców energetycznych zatrudnionych w dzielnicach.

Z ogólnopolskich programów szczególny jest program STOP SMOG, który powstał po to, by pomóc najuboższym mieszkańcom z domów jednorodzinnych. Korzystając z tego programu, można odzyskać 100 proc. poniesionych kosztów.

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego i Paweł Deląg
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Magdalena Młochowska, Dyrektor Koordynator ds. Zielonej Warszawy na tle domu handlowego Sezam. Na pierwszym planie mikrofon TVP3 Warszawa.
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, Magdalena Młochowska, Dyrektor Koordynator ds. Zielonej Warszawy i aktor Paweł Deląg na stacji metra pozują do zdjęcia na tle nośnika elektronicznego, na którym wyświetla się zdjęcie aktora w ramach kampanii dotyczącej zakazu palenia węglem.
Kobieta udziela wywiadu, za nią stoi mężczyzna, na pierwszym planie mikrofony różnych mediów.
Mężczyzna jedzie po chodniku na miejskiej hulajnodze.