null

Wymień piec! Zadbaj o zdrowie swoje i najbliższych, zmniejsz koszty ogrzewania

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Tablica elektroniczna w centrum miasta prezentująca liczbę kopciuchów do wymiany 5852 oraz czas pozostały na ich wymianę 39 dni
Licznik "kopciuchów" przy rondzie Dmowskiego | Autor: P. Dąbrowski

Pozostaje coraz mniej czasu na wymianę starych pieców. Od stycznia przyszłego roku obowiązywać będzie zakaz korzystania ze starych pieców zgodnie z uchwałą antysmogową dla mieszkańców Mazowsza. Od wczoraj licznik w centrum Warszawy pokazuje jeszcze 5 852 tzw. „kopciuchy”.

5  852 to aktualna liczba „kopciuchów” w Warszawie, z czego zdecydowana większość znajduje się w lokalach prywatnych. Najwięcej pieców, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5, znajduje się na terenie Wawra (1667), Białołęki (919) i Rembertowa (745).

Miejskie dotacje

Do końca tego roku mieszkańcy mogą składać wnioski o dotację do wymiany starego pieca. W tym roku dotacja może pokryć nawet do 70% kosztów inwestycji. Więcej informacji dotyczących programu dotacji można uzyskać na stronie: um.warszawa.pl/kopciuchy lub pod numerem infolinii: 22 325 96 06 (czynna od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 16:00).

Od ubiegłego roku miasto zapewnia wsparcie Ekodoradców w ramach specjalnych dyżurów telefonicznych oraz dodatkowo od tego roku w ramach dyżurów stacjonarnych (Białołęka, Wawer). Miejscy Ekodoradcy udzielają wsparcia w zakresie wymiany starego pieca na bardziej ekologiczny, informują o możliwościach wykorzystania finansowania z różnych źródeł (nie tylko miejskich), a także pomagają w wypełnieniu wniosku o dotację.

Uchwała antysmogowa

Wkrótce zakazane będzie użytkowanie kopciuchów, a mieszkańcy którzy nie wymienią starych pieców, mogą liczyć się z mandatem lub grzywną od 500 do 5 000 zł.  Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tzw. kotłów bezklasowych - poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej i informacji w dokumentacji kotła do końca 2022 r. Kotły 3 i 4 klasy mają być wymienione najpóźniej do końca 2027 r.

Rozmowa przedstawicieli miasta i Polskiego Alarmu Smogowego w centrum miasta z mediami
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Mapa Warszawy w podziale na dzielnice z liczbą kopciuchów dla każdej z dzielnic