null

Zapraszamy do udziału w akcji pn. „Wielki Test Wiedzy o Klimacie”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Młodzi ludzie (kilkadziesiąt osób) w sali sali konferencyjnej piszą test - są sfotografowani od tyłu.
Wielki Test Wiedzy o Klimacie w 2022 roku | Autor: Kuba Atys Agencja Wyborcza

W Warszawie 8 listopada 2023 roku zostanie przeprowadzony konkurs edukacyjny dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. Zachęcamy do wysyłania zgłoszeń.

Miasto Stołeczne Warszawa włączyło się w inicjatywę pod nazwą „Wielki test Wiedzy o Klimacie”, której organizatorem jest Gazeta Wyborcza przy współudziale Fundacji Veolia Polska. Konkurs obędzie się w kilku miastach – w Warszawie po raz drugi. Uczestniczki i uczestnicy akcji mogą być zgłaszani przez dyrektorów placówek edukacyjnych. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 października.

Czym jest wielki Test wiedzy o klimacie

Uczennice i uczniowie wezmą udział w pisemnym teście wiedzy z zakresu ochrony powietrza, eliminowania zmian klimatu oraz adaptacji do tych zmian oraz innych zagadnień środowiskowych. Konkurs zostanie przeprowadzony elektronicznie, a laureaci zostaną wyłonieni tego samego dnia. Dla osób, które najlepiej poradzą sobie z zadaniem, są przewidziane nagrody.

Zachęcamy, aby przygotowując się do konkursu, młodzież skorzystała z książki „Klimatyczne ABC”, wydanej przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego pod redakcją Magdaleny Budziszewskiej, Aleksandry Kardaś i Zbigniewa Bohdanowicza oraz innych materiałów edukacyjnych zebranych na stronie Gazety Wyborczej.

Pomocą w wyborze najlepszych reprezentantek i reprezentantów szkół może być także 20 pytań testowych przygotowanych specjalnie do wewnątrzszkolnych eliminacji, w których mogą być wyłonione maksymalnie 30-osobowe reprezentacje. Pytania do preselekcji można otrzymać po zgłoszeniu na adres: testoklimacie@wyborcza.pl.

Dlaczego warto przyłączyć się do inicjatywy

Zmiana klimatu jest faktem, ale to od dorosłych zależy, jak młodzi ludzie zostaną przygotowani do radzenia sobie z efektami tej zmiany. Celem inicjatywy jest zainteresowanie młodzieży zagadnieniami klimatycznymi i środowiskowymi. Edukacja w tym obszarze jest jedną z podstaw miejskiej polityki klimatycznej. Dzięki udziałowi w „Wielkim Teście Wiedzy o Klimacie” uczennice i uczniowie będą mogli pogłębić, ale także sprawdzić wiedzę z dziedziny ekologii i klimatu.

Informacje o wydarzeniu

Wydarzenie odbędzie się 8 listopada 2023 roku w Auli dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim przedmieściu 26/28. Potrwa od godz. 10.30 do 14.00.

Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie konkursu oraz na stronie Gazety Wyborczej.