Zielona Wizja Warszawy – zwiększanie efektywności energetycznej budynków

Widok z góry na dzielnicę Ursynów, przede wszystkim na bloki.
Autor: m.st. Warszawa

Czy wdrażanie zaplanowanej w Zielonej Wizji Warszawy termomodernizacji budynków spowoduje negatywne konsekwencje dla najuboższych mieszkańców? Zgodnie z rekomendacjami dla stolicy zawartymi w dokumencie miasto podejmuje działania na rzecz ograniczenia ubóstwa energetycznego.

Wiemy już, że budynki to źródło największych emisji CO2 w Warszawie. Dlatego jednym z kluczowych elementów Zielonej Wizji Warszawy jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków poprzez termomodernizację.

Ograniczanie ubóstwa energetycznego

Termomodernizacja to proces bardzo kosztowny. Dlatego w Zielonej Wizji Warszawy ważne są działania ukierunkowane na ograniczenie zjawiska ubóstwa energetycznego. Dotyczą one systemu dopłat, dofinansowań oraz różnego rodzaju upustów dla najuboższych mieszkańców, w tym  wspierania termomodernizacji budynków prywatnych poprzez udzielanie pomocy w pozyskaniu dofinansowania z dostępnych programów, np.:

• Czyste Powietrze;
  • Stop Smog;
  • programów unijnych w ramach RPO (Regionalnego Programu Operacyjnego);
  • programów WFOŚiGW (Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Poprawa efektywności energetycznej budynków

Poprawa efektywności energetycznej budynków niesie ze sobą szereg korzyści, m.in.:

• niższe koszty ogrzewania,
  • zmniejszone emisje CO2,
  • czystsze powietrze,
  • poprawa warunków mieszkaniowych,
  • poprawa estetyki,
  • zwiększenie wartości budynków.

Doradcy energetyczni – nieodpłatne konsultacje

W Warszawie można uzyskać nieodpłatną konsultację w zakresie modernizacji energetycznej. Aby jak najefektywniej realizować w stolicy plan likwidacji niskiej emisji, nawiązaliśmy współpracę z zespołem doradców, którzy świadczą usługi dla mieszkańców. Od konsultantów można dowiedzieć się, jak skorzystać z programów Czyste Powietrze, STOP SMOG, a także z innych miejskich dotacji oraz z ulgi termomodernizacyjnej.

Nasi eksperci mogą doradzić w sprawach:

• modernizacji węglowych źródeł ciepła – na podstawie rozmów z Wami zaproponują, jak je wymienić na efektywne źródła energii;
  • termomodernizacji budynków – doradca poinformuje o możliwych do przeprowadzenia działaniach oraz ograniczeniach związanych z przeprowadzeniem modernizacji;
  • stosowania odnawialnych źródeł energii;
  • możliwościach uzyskania dotacji na te inwestycje ze środków miejskich lub w ramach innych programów wsparcia – włączając w to wypełnienie wniosku do programu Czyste Powietrze oraz przeprowadzenie kwalifikacji do programu STOP SMOG;
  • bezkosztowego obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej i wody przy zachowaniu komfortu użytkowania budynku – doradca zrobi prezentację na temat dobrych praktyk;
  • szukania oszczędności w płaceniu za prąd, gaz i ciepło – doradca przeanalizuje rachunki.

Jak skorzystać z pomocy doradców energetycznych?

Aby skorzystać z pomocy doradców, należy umówić wizytę w Urzędzie Dzielnicy - eksperci czekają na Was w specjalnych punktach doradztwa energetycznego w dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197 i w dzielnicy Wawer przy ul. Żegańskiej 2c, ale mogą też wybrać się na wizję lokalną do domów.

Harmonogram dyżurów na lipiec: Program "Czyste powietrze" - Warszawa 19115